Isporuka, montaža i puštanje u rad postrojenja za pročišćavanje tehnoloških otpadnih voda iz pogona za preradu voća i povrća
Poznato je da bez vode nema života. Ta bezbojna tekućina znači život kako za ljude tako i za biljni i životinjski svijet. Starogrčki filozofi smatrali su vodu početkom svega. Stoga nije pretjerano reći da je voda sam život i zato nema cijenu. Ponekad ni sami nismo svjesni vrijednosti toga blaga, ali i mnoštva faktora koji sutra to blago mogu pretvoriti u bezvrijednu tekućinu ako ne budemo dovoljno odgovorni i razumni.
Onečišćenje vode je svaka fizikalna, hemijska ili biološka promjena kvaliteta vode koja štetno djeluje na žive organizme ili vodu čini neupotrebljivom za određenu namjenu. Kao jedan od izvora onečišćenja vode pojavljuju se organske tvari:
Visoko molekularni organski spojevi koji potječu od ljudi, biljaka i životinja. To su ugljikohidrati, bjelančevine i masti. Izvori onečišćenja tim tvarima su u gradskoj otpadnoj vodi, u industrijskim otpadnim vodama i iz prirodnog okoliša.
Pojam nastanka otpadnih voda obuhvaća sve vode koje su upotrebom promijenile svoj prvobitni sastav tj. svoje fizikalne, hemijske i biološke karakteristike. Otpadne vode su sve potencijalno onečišćene tehnološke i kućanske, oborinske i druge vode. One također sudjeluju u hidrološkom ciklusu, odnosno, voda se nakon upotrebe kanalizacijskim sistemom odvodi na tretman, to jest pročišćavanje i vraća u prirodno okruženje.
U nastavku ćemo se osvrnuti na industrijske otpadne vode, na konkretnom primjeru isporuke, montaže i puštanja u rad uređaja za pročišćavanje tehnoloških otpadnih voda iz industrije za preradu voća i povrća Tanasić d.o.o., koja je smještena u naselju Dvorovi kod Bijeljine, BiH. U navedenom objektu bilo je potrebno ugraditi uređaj za pročišćavanje tehnološke otpadne vode prije ispuštanja u prirodni recipijent – rijeku.
- U fabrici za preradu voća i povrća :
• putem tople prerade voća se proizvode: kompoti, marmelade, džemovi i pekmez od šljive.
• putem tople prerade povrća se proizvode:
salate-zimnice u kiselo-slanom nalivu, sok od paradajza, ajvar i pinđur.
Proizvodnja cjelokupnog proizvodnog programa se vrši bez upotrebe hemijskih sredstava, odnosno bez upotrebe konzervansa. Jedina i isključiva zaštita se vrši putem pasterizacije proizvoda.
- Proizvodnja se obavlja sezonski, od mjeseca maja do septembra:
• maj: 5 – 6 radnih dana – prerada jagode
• juni: 5 – 6 radnih dana – prerada višnje
• juli, august, septembar: puno radno vrijeme u dvije smjene – prerada povrća
Ukupna količina tehnološke otpadne vode pri punom kapacitetu proizvodnje je 50 – 60 m3/h. Podatak dobiven od investitora.
Analize otpadne tehnološke vode su obavljene u više navrata i prikazane su u tablicama.

Prema Uredbi o uslovima ispuštanja otpadnih voda u prirodni recipijent („Sl. Novine FBiH” broj 4/12), granične vrijednosti emisija otpadnih voda dane su u Tablici 4.
Tablica 4. Granične vrijednosti

Na temelju našeg iskustva u pročišćavanju otpadnih tehnoloških voda industrija za preradu voća i povrća te srodnih industrija, u mogućnosti smo bili da ponudimo rješenja:
- pročišćavanje tehnološke otpadne vode fizikalno-hemijskim postupkom (DAF flotacija) + pješčani filter
Tokom dimenzioniranja uređaja i tehnologije uzeto je u obzir osim postizanja traženih izlaznih parametara također i energetska efikasnost, minimalna potrebna površina za uređaj i minimalni troškova za osoblje.
Kako bi se moglo pristupiti realizaciji posla, uz postojeće betonske bazene, potrebno je bilo izgraditi dva nova betonska bazena, te objekt strojarnice.
Uređaj za pročišćavanje tehnoloških otpadnih voda iz industrije za preradu voća i povrća je uspješno montiran i pušten u automatski rad u ljeto 2018. godine.
Djelatnici planirani za održavanje postrojenja su također obučeni i Borplastika Eko doo je pružila kompletnu tehničko-logističku podršku tokom realizacije pomenutog projekta.
U nastavku članka Vam dostavljamo slikovne prikaze dijelova postrojenja.
Uređaj za pripremu polielektrolita

Cijevni mješač

Pješčani filter

DAF flotacija ( kapacitet 60m3h)
